Medycyna estetyczna na twarz zdobywa coraz więcej zwolenników nie tylko wśród kobiet, ale również wśród mężczyzn. Efekty zabiegów są widoczne niemal natychmiast, dodając nam blasku, a jednocześnie odejmując lat. Najczęściej decydujemy się odmłodzić skórę twarzy, na której najszybciej widać pierwsze oznaki starzenia. Jakie zabiegi medycyny estetycznej warto wybrać w tym zakresie?
Botoks – wciąż popularny sposób radzenia sobie ze zmarszczkami
Toksyna botulinowa, w skrócie botoks, to tak naprawdę trucizna, która w niewielkich ilościach może zdziałać prawdziwe cuda. Obecnie nie cieszy się już ona taką popularnością, jak kiedyś. Początkowo bowiem aplikowano ją w zbyt dużych dawkach, co dawało sztuczny efekt. Dziś jednak medycyna estetyczna doskonale wie, jak poradzić sobie ze zmarszczkami, aby wyglądać młodo i naturalnie. Botoks blokuje połączenia nerwowo-mięśniowe i powoduje rozluźnienie mięśni, przez co wygładzeniu ulegają zmarszczki mimiczne. Stosowany jest on głównie do redukcji tych, które występują w górnej części twarzy. Efekty utrzymują się nawet przez 4 miesiące – po tym czasie zabieg trzeba powtórzyć.
Mezoterapia igłowa
Drugim bardzo popularnym zabiegiem medycyny estetycznej na twarz jest mezoterapia igłowa. Polega ona na wykonaniu serii nakłuć, w miejsce których wstrzykuje się specjalną substancję. Najczęściej jest to kwas hialuronowy, który doskonale radzi sobie ze zmarszczkami. Niemniej jednak możemy też posiłkować się preparatami witaminowymi, których celem jest przede wszystkim odżywienie głębokich warstw skóry. Czasami w mezoterapii igłowej wykorzystujemy też wyciągi roślinne, na przykład algi morskie. Dla osiągnięcia pożądanych efektów wystarczająca jest jedna sesja, którą należy powtarzać co około 12-18 miesięcy. Zabieg przeprowadzamy w znieczuleniu, aplikując uprzednio na skórę twarzy odpowiedni krem. Mezoterapia igłowa może działać dwojako – z jednej strony wygładza zmarszczki, z drugiej strony głęboko odżywia skórę, wspomagając procesy regeneracyjne.
Nici liftingujące
Tradycyjny lifting nie cieszy się obecnie dużą popularnością – jest to zabieg inwazyjny, który stwarza ryzyko uszkodzenia naskórka. O wiele lepszym rozwiązaniem są więc nici liftingujące, dzięki którym można osiągnąć podobne efekty. Włókna nici wchłaniają się w skórę aż przez 18 miesięcy, dlatego efekty utrzymują się naprawdę długo. Z ich pomocą możemy modelować owal twarzy lub kształt łuków brwiowych. Jednocześnie pozwalają one podnosić skórę w okolicach policzków i czoła. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Jego wadą jest wysoki koszt, który może sięgać nawet 6 000 zł.
Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy to substancja, która naturalnie występuje w organizmie człowieka. Dlatego też jest bardzo dobrze tolerowany przez większość osób – reakcje alergiczne po jego podaniu praktycznie nie występują. Kwas hialuronowy odpowiada za elastyczność skóry i utrzymanie odpowiedniego jej napięcia. Niestety, z wiekiem ilość kwasu hialuronowego naturalnie w niej występującego, zaczyna spadać. To właśnie dlatego pojawiają się pierwsze zmarszczki, skóra staje się przesuszona i zwiotczała. Wtedy też warto zdecydować się na zabieg z użyciem kwasu hialuronowego. Polega on na wstrzykiwaniu substancji w skórę twarzy po uprzednim jej znieczuleniu. Efekty mogą utrzymywać się od 6 do 18 miesięcy, w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Zabieg sam w sobie jest bezpieczny, natomiast bezpośrednio do jego przeprowadzeniu można powrócić do codziennej aktywności.
Osocze bogatopłytkowe
Osocze bogatopłytkowe, podobnie jak kwas hialuronowy, jest bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów. Wszystko dlatego, że pozyskuje się je z krwi własnej, która następnie podlega stosownej obróbce. Krew zostaje odwirowana, dzięki czemu pozostają w niej płytki, zanurzone w osoczu. Specjalista wstrzykuje je w skórę twarzy pacjentki, co pozwala uzyskać bardzo dobre efekty terapeutyczne. Skóra staje się odżywiona, a zmarszczki wygładzone. Jednocześnie osocze zwiększa elastyczność naskórka, poprawiając jego koloryt. Efekty widoczne są już w 2 tygodnie od momentu przeprowadzenia zabiegu. Musimy jednak pamiętać, że przygotowanie do niego trwa nieco dłużej – w pierwszej kolejności specjalista musi bowiem pobrać krew, a następnie odpowiednio ją przygotować.
Jakie zabiegi medycyny estetycznej na twarz wybrać?
Decyzję o przeprowadzeniu konkretnego zabiegu zawsze podejmuje specjalista, oczywiście w porozumieniu z pacjentem. Ocenia on przede wszystkim stan zdrowia, a także skóry pacjenta. W doborze zabiegu bierze pod uwagę ewentualne przeciwwskazania – w przypadku zabiegów na twarz są one podobne, choć czasami medyk może zaproponować pewną alternatywę. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej cieszą się coraz większą popularnością wśród młodych osób. Decyduje się na nie sporo kobiet po 30. roku życia, które zauważają u siebie pierwsze oznaki starzenia się skóry. Jednocześnie musimy pamiętać, że niewskazane jest łączenie kilku zabiegów, a więc przeprowadzanie ich w tym samym lub podobnym czasie.